om-prakash.jpg
Right Honorable Mr. OM PRAKASH MISHRA
Chief Justice of Nepal
Supreme Court
______________________________________________________________________________

A. GENERAL INFORMATION

  1. Date and Place of Birth:- 1st January 1954, Rupandehi, Nepal
  2. Gender:- Male
  3. Marital Status:- Married to Lalita Mishra
  4. Nationality:- Nepali
  5. Permanent Home Address:- Raipur VDC, Ward No.:-5, Rupandehi District, Lumbini Zone, Nepal
  6. Current Residence:- Kuleshwar, Kathmandu, Nepal

B. ACADEMIC QUALIFICATION

Degree

University/Board

Year of Completion (A.D.)

Master of Comparative Law
(MCL)

Delhi University, India

1989

Master in Arts
(Political Science)

Tribhuvan University, Nepal

1985 

(Diploma in Law (D.L.)

Tribhuvan University, Nepal

1980


 

C. LANGUAGE PROFICIENCY
1. Bhojpuri (Native)
2. Nepali (Spoken and Writing)
3. English (Spoken and Writing)
4. Hindi (Spoken and Writing)

D. PROFESSIONAL CAREER



S. No.

Designation

Organization/Institution

Tenure Period

1.

Chief Justice

Supreme Court of Nepal

Aug 10, 2018 - Present

2.

Acting Chief Justice

Supreme Court of Nepal

Aug 05, 2018 - Sep 09, 2018

3.

Justice

Supreme Court of Nepal

May 27, 2014 - Aug 04, 2018

4.

Chief Judge

Appellate Court Rajbiraj

2013- May 25, 2014 A.D.

5.

Member

Special Court

2008-Jan. 9, 2013 A.D.

6.

Judge

Various Appellate Court

2006-Feb 26, 2009 A.D.

7.

Judge

Various District Courts

1990-March 22, 2006 A.D.

8.

Additional District Judge

Mid Western Regional Court Surkhet

1985 - April 28, 1990 A.D.

9.

Section Officer

Ministry of Law and Justice

1981-Oct. 26, 1985 A.D.

 

E. PARTICIPATION IN DIFFERENT LAW RELATED EVENTS:

  • Attended observation program for judicial institution of Australia" from 24 Sep. to 2 Oct. 2014.
  • Attended "3rd South Asia Chief Justices Roundtable on Environmental Justice" Sri Lanka, from 8 and 9 August, 2014.
  • Participated "Enforceable World Law" India from 11 to 17 December 2013.
  • Attended observation program for Commercial Court of Australia, from 12 to 22 February, 2008.
  • Attended observation program for Court and Case Management System of Philippines from 19 to 30 September, 2004.